Dla wszystkich coś (w)SPAniałego – sposoby na zdrowie oraz urodę

Pielęgnacja urody i dbałość o zdrowie, a coraz nagminniej również o dobre samopoczucie klientek a także klientów, oto misja współczesnych ośrodków odnowy biologicznej. Zanim jednak pospiesznie wykupimy drogi pakiet usług lub pobyt w jakimkolwiek ośrodku z terminem "SPA" w tytule bądź przeciwnie - skreślimy podobne oferty w przekonaniu, iż to zabawa dla naiwnych i bogaczy, sprawdźmy, co polskie SPA faktycznie mają do zaoferowania.

Basen w SPA

Autor: Lizzie Benton
Źródło: http://www.flickr.com
Nazwa SPA to skrót pochodzący przypuszczalnie od łacińskiego "Sanus per aquam", co oznacza literalnie "zdrowy poprzez wodę". O korzyściach płynących z mineralnych a także gorących źródeł, sprzyjających zdrowiu, urodzie oraz świetnemu samopoczuciu, wiedzieli już starożytni Rzymianie. W ich termach toczyło się nie wyłącznie życie towarzyskie, ale również dyplomatyczne jak też biznesowe. Publiczne łaźnie rzymskie zapraszały do baseników z chłodną oraz gorącą wodą, parowych łaźni, salonów masażu a także pokoi do relaksu. Termy działały w samym Rzymie (jak słynne Termy Karakalli) oraz w granicach w szerokim zakresie pojętego imperium.

Tak jak starożytni uwielbiali wodę a także wodne zabiegi, tak późniejsze pokolenia miały do nadmiernej czystości duży dystans. Moda na leczenie wodą wróciła znowu w XVIII a także XIX wieku. Do wód, czyli kurortów korzystających z leczniczych cech mineralnych a także gorących źródeł czy nawet morskich fal, tłumnie ciągnęli nie tylko kuracjusze gnębieni cielesnymi dolegliwościami. "Bywanie" w takich miejscach było zwyczajnie w dobrym tonie. Odpoczywać i pielęgnować ciało i ducha jeździła także elita, a z zagranicznymi uzdrowiskami konkurowały krajowe: Krynica oraz Nałęczów.

Współcześnie miejsce minionych sanatoriów zajęły właśnie przybierające przeróżną formę - od współczesnych salonów i luksusowych hoteli, po obiekty pływające na statkach - SPA - więcej Spa. Przybytki owe oferują zabiegi poparte nowoczesnymi technologiami oraz czerpiące z tradycji kultur ze wszystkich szerokości geograficznych.

Czy warte swej ceny?
Żeby skorzystać z oferty SPA, w ogóle nie trzeba jechać daleko. Obiekty nazywane najlepsze day SPA, urban SPA czy miejskimi SPA znajdują się bowiem w większych miejscowościach i oferują swoje usługi stacjonarnie, bez możliwości korzystania z miejsc noclegowych.

Wejdź na naszą witrynę. Masz szansę przejrzeć na niej nowe ciekawe posty. Więc kliknij, aby zobaczyć więcej wiadomości na podobny temat.

By odnaleźć SPA w pobliżu miejsca swojego zamieszkania można wystukać w przeglądarkę wyrażenie: najlepsze day spa lub najlepsze solarium.

Porównaj: