Choroba gruczołu tarczycowego – podstawowy czynnik wielu kłopotów zdrowotnych. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Tarczyca to niewielki gruczoł tarczowy znajdujący się przed tchawicą w szyi. Jego praca odpowiedzialna jest za wiele rozmaitych procesów w organizmie. Najważniejszymi hormonami wyprodukowanymi przez tarczycę są trójjodotyronina i tyroksyna, jakie odpowiedzialne są za metabolizm. Produkcją hormonów zajmuje się też przysadka mózgowa, a konkretniej hormonu nazywanego tyreotropina (TSH). Wytwarzane w ten sposób hormony trafiają do całego organizmu i kierują ogromną ilością procesów, bez jakich człowiek nie może istnieć. Ogólny przebieg produkcji gospodarki ustrojowej jest dość skomplikowany i wciąż badany przez specjalistów medycyny.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli tarczyca z różnorakich powodów nie działa tak jak trzeba pojawiają się konkretne symptomy. Od danego organizmu zależy, jakie będą podstawowe sygnały nieprawidłowej pracy tarczycy. Wyróżnia się trzy najbardziej rozpowszechnione schorzenia tego narządu: niedoczynność, nadczynność tarczycy jak i schorzenie Hashimoto. Niedoczynność tarczycy polega na ograniczonej produkcji hormonów, która nie pokrywa zapotrzebowania całego organizmu. Jest to najczęściej występująca postać tego schorzenia, które spotyka się szczególnie u pań.

Do najbardziej rozpoznawalnych objawów należy wzrost wagi, suchawość skóry, osłabienie włosów i brwi, apatyczność oraz uczucie stałego zimna. Naturalnie jest wiele innych objawów, jakie towarzyszą tej chorobie i są bardzo odmienne. Nadczynność tarczycy jest natomiast odwrotnością niedoczynności. Hormony produkowane są w za dużej ilości, co ma związek z kołataniem serca, zmniejszeniem masy ciała oraz sporą nerwowością.

Chcesz dowiedzieć się więcej danych na opisywany temat? Zatem odsyłam do serwisu, ponieważ znajdziesz tam dużo ciekawych informacji opisujących przedstawiany wątek.

Schorzenie Hashimoto jest zaś specyficzną chorobą która ma uwarunkowanie autoimmunologiczne. Do podstawowych symptomów zaliczyć trzeba takie jak: przygnębienie, zaburzenia pamięci, nadwagę oraz brak koncentracji.

lekarz

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

We wszystkich tych przypadkach endokrynolog Katowice dobiera odpowiednie kuracje hormonami, które są sztucznie wytwarzane w świecie medycznym. Regularne wizyty u wspomnianego specjalisty umożliwią ocenę stanu ogólnego organizmu i dobór konkretnej dawki leków, co ma duży wpływ na skuteczne leczenie. Endokrynolog Katowice jest lekarzem, który powinien być często odwiedzany przez panie w szczególności, gdy myślą o ciąży i mają kłopoty z gruczołem tarczycy.