Choroba gruczołu tarczycowego – podstawowy czynnik wielu kłopotów zdrowotnych. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Tarczyca to niewielki gruczoł tarczowy znajdujący się przed tchawicą w szyi. Jego praca odpowiedzialna jest za wiele rozmaitych procesów w organizmie. Najważniejszymi hormonami wyprodukowanymi przez tarczycę są trójjodotyronina i tyroksyna, jakie odpowiedzialne są za metabolizm. Produkcją hormonów zajmuje się też przysadka mózgowa, a konkretniej hormonu nazywanego tyreotropina (TSH). Wytwarzane w ten sposób hormony trafiają do całego organizmu i kierują ogromną ilością procesów, bez jakich człowiek nie może istnieć. Ogólny przebieg produkcji gospodarki ustrojowej jest dość skomplikowany i wciąż badany przez specjalistów medycyny.

lekarz
Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli tarczyca z różnorakich powodów nie działa tak jak trzeba pojawiają się konkretne symptomy. Od danego organizmu zależy, jakie będą podstawowe sygnały nieprawidłowej pracy tarczycy. Wyróżnia się trzy najbardziej rozpowszechnione schorzenia tego narządu: niedoczynność, nadczynność tarczycy jak i schorzenie Hashimoto. Niedoczynność tarczycy polega na ograniczonej produkcji hormonów, która nie pokrywa zapotrzebowania całego organizmu. Jest to najczęściej występująca postać tego schorzenia, które spotyka się szczególnie u pań.

Do najbardziej rozpoznawalnych objawów należy wzrost wagi, suchawość skóry, osłabienie włosów i brwi, apatyczność oraz uczucie stałego zimna. Naturalnie jest wiele innych objawów, jakie towarzyszą tej chorobie i są bardzo odmienne. Nadczynność tarczycy jest natomiast odwrotnością niedoczynności. Hormony produkowane są w za dużej ilości, co ma związek z kołataniem serca, zmniejszeniem masy ciała oraz sporą nerwowością. Schorzenie Hashimoto jest zaś specyficzną chorobą która ma uwarunkowanie autoimmunologiczne. Do podstawowych symptomów zaliczyć trzeba takie jak: przygnębienie, zaburzenia pamięci, nadwagę oraz brak koncentracji.

lekarz
Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

We wszystkich tych przypadkach endokrynolog Katowice dobiera odpowiednie kuracje hormonami, które są sztucznie wytwarzane w świecie medycznym. Regularne wizyty u wspomnianego specjalisty umożliwią ocenę stanu ogólnego organizmu i dobór konkretnej dawki leków, co ma duży wpływ na skuteczne leczenie. Endokrynolog Katowice jest lekarzem, który powinien być często odwiedzany przez panie w szczególności, gdy myślą o ciąży i mają kłopoty z gruczołem tarczycy.