Protezy ruchome: z jakiego powodu spadają oraz czy warto je przyklejać?

Ruchome protezy dzielimy na protezy całkowite i częściowe. Protezy pełne stosowane są w wypadku, gdy w jamie ustnej nie ma własnych zębów pacjenta ani też implantów, natomiast protezy częściowe, jeżeli implanty są obecne.
Czemu protezy spadają? Wszelki z tych rodzai protez wykorzystuje nieco inne mechanizmy umożliwiające im utrzymywać się w ustach.

Doktorzy

Autor: Ed Uthman
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepsze utrzymanie mają nieosiadające protezy, gdyż całe obciążenie przenoszone jest na ząbki. By to osiągnąć, w protezie, w dużej części komponującej się z metalu, wykorzystywane są klamry oraz podparcia - (informacje o protetyku z Warszawskiej Woli). Podparcia przeciwdziałają siłom wtłaczającym, co znaczy, że w trakcie gryzienia jadła proteza nie jest dociskana zbyt mocno do śluzówki. Gorsze utrzymanie na dziąsłach gwarantują częściowe osiadające akrylowe protezy. Tak jak protezy nieosiadające zaopatrzone są one w klamry, lecz nie mają podparć. Ponadto konstrukcja klamer jest całkiem inna.

Interesują Cię zamieszczone tutaj dane? To fantastycznie - cieszy nas to! Wejdź zatem do następnej witryny oraz doczytaj tutaj aktualne treści.

W szkieletowych protezach klamry są modelowane z wosku na modelu zębów Pacjenta, zaś potem formowane celem zapewnienia idealnego dopasowania. Ostatni typ protez to protezy pełne osiadające. Mechanizm podtrzymania owych protez jest w wyższym stopniu zawiły. Ze względu na brak zębów nie możemy w tychże protezach zastosować klamer, toteż z założenia ich umocowanie jest słabsze, albowiem nie jest wykorzystywana siła tarcia.

Za utrzymanie przede wszystkim odpowiada przyssanie protezy. Taką protezę można przyrównać do zabawki, jaka posiada przyssawkę oraz jaką przykleja się do szyby.

Przyssawkę należy najpierw zwilżyć, zaś następnie mocno przycisnąć do wybranej powierzchni. Tak samo jest w wypadku utrzymania protez całkowitych. Im większych rozmiarów proteza, tym mocniej się trzyma podłoża. Jeśli poszukujesz protetyka, wbij w przeglądarkę protetyk Warszawa Wola - (więcej informacji o protetyku z Warszawskiej Woli).