Potrzebujesz lekarza?

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną również oczekiwania Polaków. Widoczne jest to nie tylko w odniesieniu do zakupów lepszych jakościowo towarów lub zwracaniu większej uwagi na jakość usług.

Oczekujemy również wyższego poziomu usług realizowanych przez instytucje państwowe, w tym głównie opiekę zdrowotną. Jednak jak ocenić jakość pracy lekarzy czy warunki w szpitalu, z którym nie mamy doświadczeń?

Na ocenę jakości świadczeń zdrowotnych ma wpływ wiele czynników, z których część jest zdecydowanie subiektywna. Każdy odrobinę w inny sposób odczuwa działania drugiej osoby, posiada różne oczekiwania co do efektów czy warunków terapii. Różnice w interpretacji jakości usługi terapii sprawiają, że bardzo trudno jednoznacznie ją ocenić. Pomocne są możliwe do obiektywnej oceny czynniki jak doświadczenie lekarza czy skuteczność w orzekaniu rodzaju choroby i przypisywaniu terapii. Idealne byłoby posiadanie zarówno wyników oceny obiektywnej jak i subiektywnych recenzji pacjentów, ale skąd je wziąć?.

Kilka lat temu głównym źródłem wiedzy na temat poziomu opieki zdrowotnej w danym miejscu byli przyjaciele i rodzina. Można było zdobyć komentarz na przykład od babci z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci Wrocław ginekolog warszawa ursynów jest najlepszym miastem, w którym powinno się go szukać!”. Jednak tego typu danych z najbliższego otoczenia było niewiele i co gorsze często okazywały się wzajemnie wykluczające.

Problem ten zmniejszył się, kiedy w codziennym poszukiwaniu najlepszych ofert zwróciliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Wystarczyło wpisać w okienko wyszukiwarki frazę „ ginekolog Warszawa” i za moment otrzymywaliśmy setki powiązanych treści. W tym przypadku też pojawił się istotny problem – nadwyżka informacji. Przejrzenie kolejnych stron z paroma opiniami na każdej byłoby bardzo czasochłonne oraz raczej trudne.

W myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” powstały internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Wrocław” mamy szansę znaleźć jeden z takich rankingów, które w przejrzystej formie informują o średniej ocenie wielu pacjentów oraz ich indywidualnej opinii na temat określonego lekarza. W tych najlepszych rankingach można znaleźć nie tylko całościowe oceny, ale także za określone elementy tworzące wizytę czy przebieg leczenia. Opcja przeglądania między innymi według specjalizacji czy lokalizacji jest też bardzo praktyczna.

Mamy więc już świadomość gdzie szukać informacji na temat aktualnej jakości potrzebnych nam usług (bo przecież podobne rankingi tworzone są również dla innych usługodawców). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność jaką dają najwyższe miejsca zajmowane w rankingach wpłynie pozytywnie na poprawę jakości innych ofert.

Dodatkowe informacje oraz przykład opisanych rankingów dostępny na przykład na stronie Rankinglekarzy.pl.