Od maluszka do starszaka – czyli dbanie o zęby mleczne

Pierwsze lata życia malucha są nadzwyczaj istotne nie jedynie dla stanu jego ząbków mlecznych, lecz też dla przyszłych stałych zębów. Około szóstego miesiąca życia niemowlakowi wyżynają się pierwsze zęby mleczne, około trzeciego roku życia potomek posiada już pełne uzębienie mleczne, zaś około szóstego roku życia pojawiają się pierwsze stałe ząbki.

Ostatnie zęby mleczne utrzymują się na ogół do ok. dwunastego roku życia. Tak więc przez ponad 6 lat w jamie ustnej pociech występuje tak zwane uzębienie mieszane – część zębów mlecznych i część stałych. Jest w związku z tym oczywiste, że stan mlecznych ząbków ma znaczący wpływ na wyżynające się stałe zęby. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane aniżeli zęby stałe i próchnica u małych dzieci postępuje niezwykle prędko. Nieleczona wiedzie do ropnych skomplikowań, bólu, potrzeby zażywania przez dziecko antybiotyków, przedwczesnego usuwania zębów, problemów ze zgryzem, a nawet do poważnych schorzeń w ogólnym stanie zdrowia malucha.

Podstawową metodą zapobiegania próchnicy jest należyta higiena jamy ustnej, a w szczególności szczotkowanie zębów 2 razy dziennie, najlepiej pastą z fluorem. W pierwszych latach życia malucha kształtują się jego przyzwyczajenia higieniczne a także wyrabia umiejętność mycia zębów. Im wcześniej nauczymy latorośl poprawnego szczotkowania ząbków, tym entuzjastyczniej będzie ono czyniło to w przyszłości, zgodnie z maksymą „czym skorupka za młodu nasiąknie”.

zęby dziecka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Pociechy od 0 do 2 lat - Czy i jak dieta kobiety w ciąży wpływa na stan uzębienia potomka? Typ jak też ilość pokarmów spożywanych poprzez kobietę brzemienną ma ogromne znaczenie dla rozwoju zawiązków ząbków mlecznych a także pierwszych zębów trzonowych stałych, które rozwijają się po części już w życiu płodowym. W jadłospisie przyszłej mamy nie może zabraknąć wyrobów dostatnich w białko, wapń, fosfor oraz witaminę D (jaja, jogurt, ryby, mięso, warzywa strączkowe, zielone rośliny liściaste, wyroby pełnoziarniste). Badacze dowiedli, iż nadmierne konsumowanie poprzez kobietę w ciąży węglowodanów (np. objadanie się słodyczami) nadwątla kształtujące się przyszłe ząbki dziecka. Czy i w jaki sposób trzeba czyścić pierwsze wyrzynające się zęby? Pierwsze wyrzynające się ząbki należy koniecznie oczyszczać, tym bardziej że nie są one jeszcze całkowicie zmineralizowane, a zatem są bardzo podatne na próchnicę.

Stomatolodzy, np.

Kliknij ten link i sprawdź tu kawiarnia Długa podobne informacje na ten temat - one na pewno Cię zaintrygują, zatem nie zwlekaj zbyt długo:)

ten dentysta z Ursynowa, zalecają zapoczątkowanie higieny jamy ustnej u malucha jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsła niemowlaka należy przemywać sterylnym gazikiem (można go zakupić w aptece), zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie ewentualnie naparze z rumianku. W taki sam sposób oczyszcza się po każdym posiłku pierwsze zęby mleczne, pamiętając, aby wycierać je zarówno od strony warg, jak też języka. Najważniejsze jest oczyszczanie zębów dzieciom przed spaniem nocnym.

Gdyby pojawiły się jakiekolwiek kłopoty, wpisujemy w przeglądarkę hasło: dentysta Ursynów lub ortodonta warszawa Ursynów. W efekcie powinna wyświetlić się Centrum Stomatologizne Demed.