Jakiego rodzaju występują najpopularniejsze objawy chorób siatkówki oka?

Ludzki wzrok to fenomenalny zmysł. Odbieramy dzięki niemu około 80% bodźców z otoczenia. Aż trudno pomyśleć, co byłoby, gdybyśmy nagle zaczęli mieć zaburzone widzenie albo wzrok stracilibyśmy zupełnie.

Niestety w rzeczywistości zbytnio nie troszczymy się o nasze oczy, lekceważymy też różne pozornie nieznaczne symptomy. Z tego też powodu powinniśmy bardzo dbać o ten narząd, gdyż jest on narażony na wiele dolegliwości. Niestety niezwykle często spotykane są choroby siatkówki oka, zatem cienkiej warstwy, która pokrywa wnętrze oka. Jedną z takich przypadłości jest choroba Stargardta, czyli młodzieńcze zwyrodnienie plamki. Objawy tej przypadłości, to zamazane i zniekształcone widzenie, brak zdolności patrzenia przy słabszym oświetleniu, problemy w rozpoznawaniu twarzy czy też przy czytaniu. Na późniejszych etapach schorzenia występuje też utrata zdolności rozróżniania barw.

Poszkodowany na noszach

Autor: Official USS Theodore Roosevelt (CVN 71) Page
Źródło: http://www.flickr.com
Inną dolegliwością siatkówki oka jest zakrzep żyły oczu. Do najpopularniejszych czynników ryzyka zalicza się wiek powyżej 65 lat, choroby ogólnoustrojowe, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu czy też choroba opiekunka dla osoby chorej gdańsk nadciśnieniowa. Przypadłość tę mogłyby też powodować czynniki miejscowe, czyli m.in. nadwzroczność, jaskra czy stany zapalne oka. Nie wszystkie choroby siatkówki oka jesteśmy w stanie wyleczyć, jednak część z nich moglibyśmy hamować, z tego też powodu w razie pojawienia się dowolnych dolegliwości wzroku, powinniśmy natychmiast pójść do okulisty.

Jeszcze inną dolegliwością tej części ciała jest zwyrodnienie plamki żółtej. Istnieją dwie odmiany tego schorzenia: sucha oraz morka. Niestety to także jest choroba, której nie można całkowicie wyleczyć.