Jak najlepiej można się pozbyć rozbitego albo starego samochodu, na czym polega proces złomowania.

Każdy pojazd w pewnym momencie będzie musiał zakończyć swoje życie. Nie jest istotne, czy to będzie w skutek zestarzenia się, czy ktoś zdecyduje się więcej do niego nie dopłacać, czy też ulegnie zniszczeniu w jakiejś stłuczce. W każdym przypadku takie auto należy wycofać z ruchu, ale nie można zrobić tego tak, jak się będzie chciało, ponieważ istnieją w tej kwestii pewne regulacje.

Auto na złomowisku

Autor: haru__q
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze do niedawna właściciele zwyczajnie rozkładali taki pojazd na fragmenty, co się dało to sprzedawali, a reszta wyrzucana była gdzieś na śmietniku albo w lesie. Dziś jedynym możliwym sposobem jest złomowanie pojazdów (szczegóły oferty), po prostu zepsute auto trzeba odstawić do jakiegoś punktu zajmującego się takimi usługami. Takie regulacje mają na celu przede wszystkim ochronę środowiska. Samochody zawierają sporo różnych elementów i płynów, których demontaż w domu może w dużym stopniu zanieczyścić otoczenie. Autoryzowane stacje złomujące posiadają do tego odpowiednie wyposażenie i wyszkoloną załogę, dzięki czemu demontaż jest prowadzony w sposób całkowicie bezpieczny.

Złom na lawecie

Autor: spatz_2011
Źródło: http://www.flickr.com

Przekazanie pojazdu na auto złom (źródło artykułu) będzie się wiązać dla posiadacza z dopilnowaniem paru spraw formalnych. Na szczęście prawie zawsze złomowanie pojazdów (oferta) będzie się sprowadzać do telefonu do firmy zajmującej się złomowaniem i przygotowania dokumentów pojazdu. Po pojazd zostanie wysłana laweta, i będzie on po prostu na nią wciągnięty i przewieziony na miejsce rozbiórki. Z pewnością do złomowania samochodu konieczny jest dowód rejestracyjny oraz umowa kupna-sprzedaży.

Masz ochotę pogłębić własną wiedzę z tego tematu? Chcemy Cię wesprzeć. Trzeba wejść na kolejną stronę i tam dowiedz się więcej wiadomości.

Jeżeli samochód zarejestrowany został jako firmowy, do dodatkowo trzeba będzie dowieźć wszystkie dokumenty rejestracyjne. Po odebraniu samochodu przez firmę zajmującą się złomowaniem były właściciel dostanie dokumenty potwierdzające wycofanie samochodu z użytku, i w oparciu o to będzie mógł wyrejestrować pojazd i przestać płacić ubezpieczenie OC. Należy być świadomym faktu, że zanim się tego nie zrobi, to bez względu na stan techniczny pojazd jest traktowany jak zupełnie sprawny.