Czym może zająć się dermatolog oraz czego używa do badania?

Jeżeli zobaczysz u siebie jakiekolwiek zmiany skórne to znak, że powinnaś pójść do specjalisty. Znajdzie on przyczynę wystąpienia zmian oraz wdroży właściwe lekarstwa, żeby zapobiegać dalszemu rozwojowi zmian.

waga

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy dermatolog jest ekspertem w dziedzinie medycyny, która zajmuje się chorobami skóry. Bada on cerę oraz poszukuje możliwe źródła nieprawidłowego jej wyglądu. Trzeba pamiętać, że zmiany skórne nie muszą mieć źródła w złym jej funkcjonowaniu. Często są następstwami zmian hormonalnych czy chorób zakaźnych. Nauka ta może dzielić się na dwie podstawowe specjalizacje: dermatologię kliniczną i doświadczalną. Pierwsza z nich może zajmować się rozpoznawaniem oraz leczeniem skórnych zmian, natomiast druga przede wszystkim koncentruje się na badaniach skóry. Można ponadto wyróżnić dermatologię dziecięcą czy medycynę estetyczną. dermatologia dziecięca jest specjalnością, jaka specjalizuje się dolegliwościami skórnymi u małych pacjentów. Kosmetologia wykorzystuje do leczenia nie leki, a kosmetyki. Medycyna mukowiscydoza dieta estetyczna natomiast wykorzystuje inwazyjne zabiegi kosmetyczne oraz lekarstwa. Robi to nie po to, aby leczyć skórę, lecz żeby poprawić jej wygląd oraz aby uchronić ją przed przebiegiem starzenia.
dermatolog

Podczas wizyty specjalista od skóry najpierw przygląda się brzydkim zmianom gołym okiem. Musi jednak wykonać także dokładniejsze badania przy wykorzystaniu dermatoskopu. Jest on mechanizmem z załączoną lampką, która zwiększa pole widzenia tak jak lupa. Możliwe jest dzięki temu dokładne obejrzenie danego kawałka skóry. Przyrząd ten przeważnie jest wykorzystywany do kontrolowania znamion barwnikowych.

Kiedy dermatolog podejrzewa, że za chorobę mogą odpowiadać zarazki, zleca wówczas wymaz ze skóry. Skierować może również na badania krwi. Jeżeli zmiany na skórze mają charakter alergiczny, doktor kieruje osobę na testy alergiczne lub od razu do alergologa.