Choroby siatkówki – jakie są rzeczywiście popularne schorzenia oraz w jaki sposób się je dzisiaj leczy?

Oczy są bezwzględnie jednym z najważniejszych narządów każdego człowieka. Niestety, dzisiejsze czasy są bardzo kłopotliwe dla oczu, gdyż wiele czasu spędza się przed ekranem telewizora czy komputera. Na szczęście, obecnie medycyna wyróżnia się znakomitym poziomem rozwoju i choroby, które jeszcze do niedawna były nieuleczalne, obecnie można z sukcesami wyeliminować. Jakie są w takim razie najbardziej popularne choroby siatkówki oraz w jaki sposób się je leczy?

przekrój naukowy oka

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, wdraża się leczenie farmakologiczne, czyli przyjmowanie stosownych medykamentów i suplementów diety, jakie mają dobrze oddziaływać na kondycję oczu. Dodatkowo, leczenie chorób siatkówki odbywa się także z wykorzystaniem laserów. Takie terapie są najczęściej wykonywane w dosyć krótkim czasie oraz zapewniają faktycznie doskonałe efekty. Więcej na ten temat na chorób siatkówki.

w gabinecie okulistycznym

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com

Leczenie laserem jest co więcej bezpieczne i nie wymaga od pacjenta rekonwalescencji, co także trzeba mieć na względzie. Dzisiaj, takie rozwiązania cieszą się zresztą coraz większym zainteresowaniem. Rzecz jasna, laseroterapia może być zabiegiem jednorazowym, aczkolwiek często zachodzi potrzeba jego kilkukrotnego powtarzania. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia. Leczenie siatkówki odbywa się także przy udziale technik chirurgicznych. Przykładem efektywnej metody jest chociażby krioterapia, w jakiej podstawową rolę odgrywają niskie temperatury. Zresztą, krioterapia stosowana jest również w przypadku innych chorób.

Jednym z najczęstszych problemów związanych z siatkówką jest jej odwarstwienie lub odklejenie się. Poza tym, faktycznie często spotykane jest też zwyrodnienie plamki żółtej, występujące przede wszystkim wśród osób starszych. Chory widzi jedynie te elementy, które skupiają się w centrum pola źródło danych.

Jeżeli opisywany artykuł jest dla Ciebie wartościowy, nie wahaj się i sprawdź szczegóły tutaj herbata na wagę hurtownia - poznasz jeszcze dokładniejsze informacje.

Do rzadkości nie należy też retinopatia cukrzycowa. Jest ona, jak sama nazwa sugeruje, powiązana z cukrzycą, w wyniku której niszczeją naczynia krwionośne siatkówki oka. Niestety, cukrzyca jest dzisiaj dosyć częstą chorobą, toteż kiedy się z nią walczy, zdecydowanie trzeba mieć na uwadze również zdrowie swoich oczu. Ostrożne powinny być również osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, jako że może ono wywołać retinopatię nadciśnieniową.