Skuteczna pomoc w trakcie organizacji pogrzebu, jaką zagwarantują usługi pogrzebowe.

Ból jak i cierpienie po utracie bliskiej osoby bywa nie do opisania. Jednak taka jest kolej rzeczy, jedni się rodzą, inni umierają. Nic nie da się z tym zrobić. Jak nakazuje tradycja organizowane są uroczystości żałobne czyli msza w kościele a przeważnie po niej stypa. Wszystko to potrzebuje dużej ilości pracy i czasu. Tymczasem bywa to dość ciężkie, szczególnie w pierwszych tygodniach po śmierci bliskiej osoby.

Cmentarz

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd też zazwyczaj bliscy umarłej osoby stawiają na pomoc firmy pogrzebowej, która załatwi wszelkie formalności jak i sam pogrzeb (odsyłam do tego serwisu). Będzie to nadzwyczaj pomocne, bo wówczas pozostaje tylko zaplanowanie stypy dla najbliższych z otoczenia zmarłej osoby. Usługi pogrzebowe, które świadczą firmy nie należą do najlżejszych. Wymagają także bardzo dużo organizacji oraz poświęconego czasu.

Firmy pogrzebowe zazwyczaj świadczą ogólne usługi, od transportu zwłok (z zagranicy czy na obszarze państwa), poprzez przygotowanie ciała a także umieszczenie go w trumnie, aż do ceremonii w kościele jak i na cmentarzu. Jeśli chodzi o przygotowanie jak i transport zwłok jest to raczej wszystko zrozumiałe, tymczasem organizacja całej ceremonii a także miejsca pochówku to już nadzwyczaj skomplikowana i trudna praca. Przy organizacjach do mszy świętej niezbędne jest przygotowanie miejsca na trumnę, ułożenie świeczników i wyeksploatowanie miejsca na wieńce jak i kwiaty. Po mszy świętej dana firma powinna zamknąć trumnę, przetransportować ją do auta, jakim zwłoki zostaną przewiezione na cmentarz a także zabranie wszelkich wieńców i wiązanek kwiatowych.

Potem sama trasa na cmentarz, zależna jest od tego jak bliska będzie droga z kościoła oraz w jakim miejscu się znajduje. Niekiedy drogę z kościoła na cmentarz przechodzi się ”na nogach” (zazwyczaj, gdy cmentarz będzie stosunkowo blisko oraz droga - zobacz jaką sól sypie się na drogi - do niego nie jest zbyt ruchliwa), przeważnie drogę tą przebywa się autem.

Wreszcie ceremonia pochowania zwłok na cmentarzu, gdzie najpierw firma pogrzebowa musi wykonać wykop, do którego będzie złożona trumna. Po całej ceremonii usługi pogrzebowe to już tylko przedstawienie stosownych dokumentów.