Przyczyny, objawy, terapia wodniaka jądra

Choroba sama w sobie nie jest niebezpieczna, lekarze są jednak zdania, iż nadmierne nagromadzenie się płynu jest w stanie zakłócać działanie jąder, a przez to oddziaływać pośrednio na produkcję plemników a także ich jakość, a co się z tym wiąże na męską płodność.

wodniak

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
hospital

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Wodniak jądra może tyczyć się zarówno niemowląt, jak też dojrzałych mężczyzn. Jego pierwszym oraz najbardziej charakterystycznym symptomem jest powiększenie worka mosznowego. Wodniak jąder to nic innego jak nadmierne nagromadzenie się cieczy w jego osłonkach. Zazwyczaj tyczy się tylko jednej strony, sporadyczniej schorzenie przebiega obustronnie.
Wodniaka jądra z reguły nie powoduje bólu, dlatego choroba odkrywana jest często przez przypadek bądź dopiero w momencie spuchnięcia worka mosznowego. Kuracja wodniaka polega na zabiegu chirurgicznym.

Zobacz więcej w tym artykule i zgłąb omawiane zagadnienie też z innej strony - one bez dwóch zdań również Cię zainteresują!

U maluchów zabieg przeprowadza się nie wcześniej aniżeli po skończeniu drugiego roku życia. Często do tego czasu wodniak zanika sam, przykładowo dzięki wchłonięciu się płynu otaczającego jądra. Jeśli jednak zapadnie decyzja o zabiegu nie ma powodów do lęków – nie jest on karkołomny, zaś powikłania zdarzają się bardzo sporadycznie. Zabieg może zostać przeprowadzony metodą Winkelmanna lub Bergmanna. W obu wypadkach najważniejszą kwestią jest eliminacja nadwyżki płynu, natomiast różnica pomiędzy sposobami polega na tym, iż w pierwszej osłonki jądra zostają wywijane na zewnątrz oraz zszywane z sobą, natomiast w drugiej nadmiar osłonek zostaje wycięty.

Po zabiegu pacjent powinien zostać w szpitalu aż do chwili usunięcia drenu. Natomiast w ciągu kilku tygodni po operacji nieodzowny jest oszczędny tryb życia, szczególnie iż w owym czasie może wystąpić opuchlizna a także bolesność moszny.