Powody powstawania odcisków na skórze stóp nazywanych modzelami, jakimi sposobami można im zapobiec

Nieodpowiednio wybrane, zbyt wąskie albo za małe buty, a także używanie wysokich obcasów mogą spowodować nacisk i obcieranie powierzchni stóp. Nacisk ten powoduje, że skóra na nogach zaczyna obumierać i tworzy gruba warstwa zrogowaciałego naskórka. Nie jest on naturalnie złuszczany, a powoli przyrasta, tworząc powiększającą się warstwę, w pewnej chwili zaczynającą mocno doskwierać danej osobie. Odciski takie nazywa się fachowo modzelami, nie będą one w żadnym stopniu spowodowane wirusem albo bakterią, więc nie można się nimi zarazić.

stopy

Autor: Instytut Urody beautebar
Źródło: Instytut Urody beautebar
Będą powstawać tylko i wyłącznie w efekcie długiego nacisku lub obcierania. Dlatego też najczęściej można je znaleźć je na stopach, szczególnie piętach, choć zdarzają się też przypadki modzeli na kolanach i łokciach.

Kiedy będziesz zdania, że zawarte w tym tekście informacje są warte uwagi, przeczytaj dodatkowo szczegóły w treści (https://ubierzekipe.pl/10-koszule-robocze). Będą tam tak samo wartościowe dane.

W zdecydowanej większości przypadków nie są one groźne, w ostateczności spowodują duży dyskomfort, w niektórych przypadkach jednak niezbędne musi być ich wyleczenie u lekarza. Szczególną dużą uwagę na modzele muszą zwracać uwagę ludzie mający kłopoty z cukrzycą i układem krążenia, dla nich najlepsze będzie po prostu odpowiednia profilaktyka, ewentualnie skuteczne leczenie.

stopy

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepszym sposobem na modzele jest w praktyce zapobieganie ich powstawaniu. Należy w tym celu nosić wygodne obuwie, które nie powoduje odgniotów, a oprócz tego unikanie dłuższego chodzenia na wysokich obcasach. Doskonale sprawdzają się różnego rodzaju wkładki, które oddzielają nogę od wnętrza buta. Ostatnio dużą popularnością cieszą się skarpetki złuszczające, przy ich wykorzystaniu da się skutecznie wyeliminować wszystkie zgrubienia ze stopy skór - polecam

Jeżeli modzele jednak już wystąpią, to trzeba się ich szybko pozbyć. Metod na usuwanie modzeli (przejdź na stronę) jest parę, w większości przypadków można sobie z nimi poradzić w warunkach domowych przy pomocy kwasu salicylowego i tarki do stóp. W niektórych przypadkach może być jednak konieczna interwencja chirurgiczna, przeważnie tak będzie będzie gdy ktoś będzie chorował na cukrzycę albo choroby związane z krążeniem, albo modzele są na tyle duże, że nie można ich samemu usunąć.