Jakiego rodzaju wyróżniamy wady zgryzu i kiedy trzeba założyć aparat na uzębienie?

Marzeniem bardzo dużej ilości ludzi jest prezentować śliczny uśmiech oraz równiutkie zęby. Mieć świadomość tego trzeba, że równe zęby to nie tylko kwestia piękna, lecz również sprawa zdrowia.
Wiele osób nie wie, że krzywe uzębienie wywoływać może poważne zdrowotne konsekwencje.

Maseczka, zabiegi kosmetyczne

Autor: KLAPP
Źródło: KLAPP
Mogą to być dolegliwości dziąseł lub rozchwianie zębów. Niewiele która osoba wie o tym, że co poniektóre bóle głowy mogłyby być wywołane zaburzeniami działania stawów żuchwowo-skroniowych, które odpowiadają za właściwy zgryz. Leczeniem wad zgryzu zajmuje się lekarz, którego nazywamy ortodontą. Ortodoncja jest to jedna z gałęzi stomatologii a określenie jej pochodzi od greckich słów, które oznaczają "prosty" i "ząb". Prostowanie zębów opiera się na zakładaniu szczególnego aparatu na zęby, który je prostuje. Mankamenty zgryzu, to mogą być wady nabyte albo mankamenty wrodzone. Mankamenty nabyte zazwyczaj wykształcają się w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Spowodowane są one nieprawidłowymi nawykami. Może to być ssanie smoczka albo zaciskanie policzków, warg czy obgryzanie paznokci. Mankamenty zgryzu nabyte mogłyby być także powodowane nieprawidłowościami w czasie wymiany zębów mlecznych na zęby stałe.
Przyczynami wad genetycznych są uwarunkowania genetyczne, które powodują, że określona wada zgryzu jest to skaza dziedziczona przez następne pokolenia. Źródłem takich wad genetycznych mogłyby być także aspekty zewnętrzne, które wpływają negatywnie na płód. Aparat na uzębienie trzeba nałożyć jak najszybciej po stwierdzeniu nieprawidłowości. Aparatu nie wkłada się na zęby mleczne i na zęby chore. Przed włożeniem aparatu wszystkie zęby trzeba wyleczyć a czasem niektóre z nich trzeba usunąć.

Nie ma żadnych wiekowych ograniczeń, jeżeli chodzi o aparat na uzębienie. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że im później włożymy taki aparat, tym zęby (patrz też: rtg zębów łódź) ciężej będą się poddawały zabiegowi prostowania.