Jakie są rodzaje protez zębowych oraz kiedy się je wykorzystuje?

Protezy stosuje się wtedy, kiedy w szczęce czy w żuchwie zabraknie paru zębów, jednak też w przypadku zupełnego bezzębia. Bywa tak, że pomimo wysiłku, sztuczne uzębienie jest wymagane.
Nim wybierzesz protezę zębową, poznaj możliwości, które daje protetyka.

Możliwości jest bowiem parę, jednak typ wybranej protezy jest zależny od ilości zębów własnych i od wielkości budżetu. Protezy zębowe wykorzystuje się wtedy, gdy w żuchwie albo w szczęce występuje całkowite bezzębie. Innowacyjne technologie powodują, że sztuczne zęby (stomatologia estetyczna wilanów) czy szczęki trudno jest odróżnić od prawdziwych zębów. Każdy brak zębów powinien być od razu uzupełniony, ponieważ powoduje różne dysfunkcje. Zęby będące obok luki zaczynają się przemieszczać, a przeciwne - wysuwać. Może dojść także do przeciążenia i rozchwiania pojedynczych zębów, zaburzeń szczęki czy zaburzeń w funkcjonowaniu stawów żuchwowych.
Lekarstwo

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
preparaty

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Obluzowane uzębienie jest bardziej narażone na przeróżne choroby przyzębia, łatwiej także ulegają uszkodzeniom albo mogłyby wypadać. Niepełny zgryz, oprócz wad w wymowie, skutkuje niedokładnym rozdrabnianiem pokarmu, co natomiast może wywoływać dysfunkcje z trawieniem. Najprostsze protezy zębowe to tzw. wkłady koronowe (czyli korony zębowe), które odtwarzają część koronową zębów oraz w pewnych okolicznościach mogą zastąpić stereotypową plombę. Kształt oraz kolor zębów poprawiają z kolei licówki. Te bardzo cienkie nakładki przyklejane do jego zewnętrznej płaszczyzny, to również typ stałej protezy zębowej.

Innym jej typem jest korona przytwierdzana na oszlifowany ząb lub na wkład koronowo-korzeniowy. Stała proteza zębowa to także most protetyczny, który jest w stanie uzupełniać brak jednego lub kilku zębów.