Jakich języków obcych opłaca się uczyć, żeby mieć szansę na rynku pracy?

Truizmem jest stwierdzenie, że warto uczyć się języków obcych. To bardzo potrzebne, aby odnaleźć się w obecnych czasach, dzięki temu łatwiej dostać zatrudnienie, zaistnieć w każdej dziedzinie albo zdobyć nowych znajomych. Języki obce są bez wątpienia pomocne w różnych życiowych sytuacjach. Pytanie natomiast zostaje wciąż aktualne - jakich języków obcych się uczyć?

Tłumacz

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie z pewnością musimy znać język angielski. Całe mnóstwo wykształconych ludzi posługuje się nim lepiej albo gorzej. W związku z tym jednakże jego znajomość nie jest już dla firmy żadną rewelacją. Na pewno jego nieznajomość będzie dyskwalifikująca w różnych sytuacjach, jednak także ta najlepsza znajomość może nic nam nie zapewnić. Jeżeli więc chcemy być faktycznie konkurencyjni na rynku pracy pamiętajmy, żeby nauczyć się dodatkowego języka obcego. Zważywszy na to, iż największym partnerem handlowym Polski są nasi zachodni sąsiedzi, to ten język powinien być pierwszym wyborem dla niezdecydowanych. Jeszcze parę lat temu wartym zarekomendowania byłby rosyjski, jednakże po ostatnich wydarzeniach ta sytuacje się odmieniła.

Na kolejnych miejscach są się takie języki jak francuski czy hiszpański. Jednocześnie otwieranych jest wciąż więcej szkół językowych, które nie nauczają jedynie angielskiego, lecz także mniej znanych, lecz za to coraz bardziej popularnych języków. Trzeba przyznać, iż nadal dużego znaczenia nabiera język chiński. W dzisiejszych czasach jego znajomość w naszym kraju nie jest jakoś specjalnie duża, jednakże z roku na rok może być coraz bardziej pożądana na rynku pracy. Inną grupę językową tworzą języki nie tak oczywiste.

Są przydatne głównie w firmach, które obsługują klientów z całego świata, ale w wąskim zakresie outsourcingu, czyli wsparcie IT albo księgowość. Spora liczba międzynarodowych korporacji ma departamenty, jakie zatrudniają ludzi ze świetną umiejętnością takich języków, jak portugalski, węgierski albo japoński.

Osoby, które znają takie języki są w mniejszości, a każdy ma świadomość tego, jak ogromnie dużo wysiłku kosztuje taka nauka. Tym bardziej cenieni są tłumacze takiego języka jak na przykład tłumaczenia hiszpański Wrocław. Pomimo iż większość z nich zakłada swoje firmy, to jednocześnie jest zatrudniona w różnych firmach. Ludzie ze znajomością tych mniej popularnych języków z pewnością nie będą narzekać na małą ilość zajęć.

Niezwykle ciekawią nas Wasze komentarze. Czy masz pytania? (http://www.sigma-rachunkowe.pl/) Jeśli tak, to zachęcamy do kontaktowania się. Z radością odniesiemy się do najmniejszej wiadomości.

/J]