Jak stosować medykamenty sprzedawane bez recepty aby sobie zrobić krzywdy

Farmaceutyki wydawane bez przepisu lekarza, inaczej OTC, są ogólnie dostępne. Nie tylko w aptekach możemy je nabyć bez najmniejszego problemu. OTC to skrót od angielskiego wyrażenia - Over the Counter. Pod tą nazwą kryją się leki, jakie możemy zażywać bez nadzoru specjalisty.

Pośród farmaceutyków sprzedawanych bez przepisu lekarza znajdziemy leki znieczulające, pastylki nasenne i inne. Na rynku osiągalnych jest również wiele leków tego rodzaju, mających wyleczyć nas z grypy czy przeziębienia, jak też wiele suplementów i witamin określonych tak dla dzieci, osób starszych jak też dla osób aktywnych fizycznie albo umysłowo. Dostępnych jest również mnóstwo preparatów ziołowych, które jednakże - tak samo jak pozostałe - należy traktować jak medykamenty i przyjmować je zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu, bądź też zasięgnąć rady u farmaceuty.

tabletki w listku

Autor: Filter Forge
Źródło: http://www.flickr.com

Czym właściwie są medykamenty bez recepty? Dlaczego może je kupić każdy? Jak działają takie środki? Farmaceutyki OTC są o wiele bezpieczniejsze niż leki - dodatkowe info - wydawane na receptę, ponieważ są one dużo słabsze. Dzięki temu nie wywołają one groźnych efektów ubocznych. Takie tabletki bez przepisu lekarza nie powodują także uzależnienia. Jednak gros z nich pomaga jedynie przy delikatnych zaburzeniach . Nie zadziałają one gdy konieczna jest specjalistyczna pomoc.

Trzeba pamiętać iż błędne jest przeświadczenie, że lekarstwa bez recepty można zażywać bez ograniczeń. Preparaty OTC, jak wspomniałam wyżej, nie wywołają groźnych skutków ubocznych. Oznacza to tym samym, iż jednak pewne skutki niepożądane występują. Stąd też przed zażyciem jakiegokolwiek medykamentu trzeba sprawdzić dokładnie ulotkę oraz zastosować się do zamieszczonych w niej wytycznych. Nazbyt duża doza leku, zamiast pomóc, zaszkodzi. Lekarstwa bez przepisu lekarza podobnie jak te wydawane na receptę, nie mogą być zażywane przez wszystkich.

Kolorowe pigułki

Autor: Will Thomas
Źródło: http://www.flickr.com
Na ulotce zawsze zamieszczona jest informacja przejrzyście definiująca przeciwwskazania. Kobiety ciężarne jak też dzieci powinny wyjątkowo uważać na to, co zażywają. Preparaty OTC możemy przyjmować przez blisko 7 dni. Jeśli przez ten okres niedomagania zdrowotne nie ustały, wtedy należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.