Jak pół wieku wstecz radzono sobie z ogrzewaniem lokali mieszkalnych, a jak teraz podchodzimy do tego zagadnienia

W naszych szerokościach geograficznych należy nastawić się, że przynajmniej przez pół roku pali się w piecach. Ogrzewanie jest tak istotną instalacją, że żaden właściciel mieszkania nie jest w stanie wprowadzić się na stałe, jeżeli w piwnicy nie zamontowano np. pieca co. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które zupełnie zrewolucjonizowały nasze myślenie o ogrzewaniu.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Niegdyś obiekty ogrzewano przede wszystkim standardowym opałem, czyli węglem brunatnym bądź ewentualnie drzewem. Z upływem dekad ekologia stała się trendy, co w rezultacie stało się powodem tego, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać całkiem inne sprzęty.

Stare piece z kafli i metalowe piecyki zostały wyparte najpierw przez wielkie i sporo ważące piece co, które notabene działają do dzisiaj i mając się całkiem dobrze. Ich ogromną zaletą pozostaje fakt, że można w nich palić różnego rodzaju surowce, od węgla brunatnego poczynając, a na papierze kończąc. Jednak teraz wytwórcy systemów grzewczych koncentrują swoją uwagę na odnawialnych surowcach, czyli np. na świetle słońca.

Rewolucja mogła się urzeczywistnić dzięki takim maszynom jak pompy ciepła (przeczytaj więcej na polecanej stronie www). Działają one na regułach zdefiniowanych przez fizykę, więc bazują na teorii, którą ludzkość zdobywała przez wiele lat. Ciepło do ogrzewania mieszkalnych murów jest pozyskiwane z gruntu, lecz na tym nie koniec. Udaje się nawet do tych celów wykorzystać również wodę, a nawet powietrze.

Rekuperator

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Pozyskiwanie energii cieplnej ze znanych od starożytnych stuleci żywiołów jest bardzo opłacalne, bowiem pompy ciepła bywają też wykorzystywane do ogrzewania wody z kranu. W taki sposób można, jak widać, zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną (polecana firma Nanoterm).

Rekuperacja to wyraz, który wcale nie tak dawno zadomowił się w ojczystych słownikach. Słowo to określa również czysto fizyczne prawa, a dodatkowo ma całkiem sporo wspólnego z obecnie modną ekologią. Reguła zdrowego rozsądku uzmysławia nam, że nie wypada marnować żadnej energii i to pryncypium dotyczy też instalacji co. Wykorzystanie wszystkich możliwości bywa o tyle ważne, że rachunki związane z prowadzeniem domu i w takim przypadku będą malały. Kto więc jeszcze nie zna pożytków, które bywają powiązane ze słowem rekuperacja, winien jak najszybciej przeglądnąć specjalistyczną prasę lub (program firma transportowa) poczytać odpowiednie fora internetowe.