Fakty i mity o medykamentach przeciwbólowych. Co trzeba wiedzieć, ażeby stosować je prawidłowo?

Nikt nie jest od nich wolny, każdy jest zmuszony czasami wykorzystać ich pomoc. Leki, ponieważ o nich mówimy, są nieodzowne, kiedy jesteśmy chorzy lub odczuwamy ból. Najczęściej sięgamy po nie samemu, gdyż boli nas brzuch lub głowa, kiedy niedobrze się czujemy. Jeśli jest naprawdę beznadziejnie idziemy do lekarza, który przepisuje nam specjalny medykament na receptę.

Niemniej, nawet nieszkodliwe leki mogą szkodzić, jeśli będziemy je przyjmować nieuważnie i bez kontroli. Co więc zrobić, by korzystać z leków, lecz nie przesadzić? Co powinniśmy wiedzieć o lekach przeciwbólowych?

tabletki2

Źródło: http://www.sxc.hu

Wielu przykładowo jest zdania, że aspirynę możemy podawać małym dzieciom. To oczywiście bzdura. Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy i w naszym kraju nie możemy jej podawać dzieciom do lat dwunastu, zaś w Wielkiej Brytanii nawet do szesnastu lat. Czemu właściwie? Lek ten może spowodować bardzo niebezpieczny zespół Reye'a, czyli chorobę która powoduje patologiczne zmiany w mózgu i wątrobie. Dodatkowo, kiedy doskwiera nam rzeczywiście mocny ból to nie powinniśmy mieszać leków. Często bowiem w tym momencie bierzemy większą dawkę lub próbujemy różnorodnych preparatów. Nie można tego robić, a lekarze szczerze ostrzegają przed łączeniem ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego.

Prezentowane w powyższym tekście treści są istotnie godne zainteresowania, jednak kliknij też ten użyteczny wpis (http://www.lajkonik-pik.pl/) - on z pewnością również Cię zainteresuje.

tabletki

Źródło: http://www.sxc.hu

Innym mitem rozpowszechnianym dość często jest pewność, iż leki może brać każdy. To oczywiście również błędne myślenie, bo jeśli jesteśmy chorzy na serce lub mamy chorą wątrobę, to poszczególne leki przeciwbólowe mogą być dla nas niebezpieczne. Tak samo się może stać, kiedy jesteśmy w ciąży. Dużą ostrożność musimy zachować szczególnie, kiedy podajemy tego typu leki najmłodszym. Nie istnieje również uniwersalny lek dla każdej osoby. Jeśli szukasz informacji, zobacz tu.

Mawia się również często, że najbardziej bezpiecznym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Jest w tym sporo prawdy, ale pod warunkiem, iż przyjmujemy go we właściwej dawce. To znaczy, że nie można przekroczyć dziennego limitu, czyli więcej niż osiem razy 500 g dziennie. W większych dawkach ten lek może być toksyczny.

Całe jednakże szczęście, że jest na tyle pewny, iż mogą używać go małe dzieci, osoby z problemami sercowymi i kobiety w ciąży. Jednak nie można po niego sięgać w sytuacji, kiedy mamy wrzody żołądka lub mamy chorą wątrobę. Poza tym lek wydaje się rzeczywiście przystępny dla wielu z nas.