Czym jest pulsoksymetr, jakich informacji dostarcza i do czego służy? Trochę ważnych wiadomości

Pulsoksymetria to nietrudna, bezpieczna a także skuteczna metoda na badanie wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej, tak zwaną saturację. Pulsoksymetr głównie zakłada się na palec, gdzie specjalistyczny czujnik, dokonuje pomiaru pochłonięcia przez czerwone komórki krwi promieniowania, które pochodzi z nadajnika. Wynik badania zrobionego pulsoksymetrem pokazuje się w procentach. Przybliża on ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem.

Badanie pulsoksymetrem przeprowadza się przy wykorzystaniu przeznaczonego do tego urządzenia zwanego pulsoksymetrem.

badanie krwi

Autor: Alexey Ivanov
Źródło: http://www.flickr.com

Pulsoksymetr jest sprzętem elektronicznym zbudowanym się z dwóch podstawowych części – jednostki centralnej a także czujnika. Czujnik też składa się z dwóch szczegółów – nadajnika światła czerwonego a także podczerwonego oraz fotodetektora. W trakcie oznaczenia dochodzi do zmierzenia pochłonięcia przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania pochodzącego z nadajnika.
Czujnik pulsoksymetru wsuwa się głównie na palec ręki lub stopy, ucho, nos, czoło a u malutkich dzieci na stopę lub nadgarstek.
Pulsoksymetr ma również możliwość rejestrowania częstotliwośi pracy serca człowieka czyli tzw. pulsu.Zobacz więcej: CzarMed.
Na właściwe miejsce na ciele pacjenta zakłada się czujnik pulsoksymetru, może to być np. skrzydełko nosa. Jeżeli pacjent będzie miał nie ogrzane palce to należy je ocieplić.

Kiedy będziesz potrzebować dodatkowego materiału odnoszącego się do tej tematyki, kliknij, a znajdziesz więcej pomocy tutaj (http://grupapartner.pl/uslugi-partner-serwis/naprawa-remont-silnika-elektrycznego.html). One także okażą się przydatne.

Musimy mieć świadomość, że jeżeli pole pomiaru jest chłodne to przepływ krwi jest delikatniejszy. Ten stan może mieć wpływ na wynik i zmienić go.

badanie

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com

Oznaczenie wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej bazuje na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej.

Wprowadzone promieniowanie jest w pewnym stopniu wchłaniane przez krew płynącą w naczyniach krwionośnych. Fotodetektor ma za zadanie przeprowadzenie pomiaru wracającego sygnału. Emitowany sygnał jest stworzony z dwóch składowych: stałej i zmiennej (tzw. pulsującej). To właśnie ten element obrazuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. (Szkolenia bhp z czarmed)
Właściwa saturacja krwi tlenem powinna być na wysokości 95–98%. U osób powyżej 70 lat 94–98%. Podczas stosowanej tlenoterapii nasycenie tlenem krwi tętniczej powinno być na poziomie 98–100%. W przypadku osób palących tytoń wyniki będę nieco niższe w porównaniu z osobami nie palącymi, ale wciąż skład procentowy oksyhemoglobiny będzie powyżej 90.
Zła saturacja krwi tlenem przyjmuje wartości mniejsze niż 90%, może mówić w tym wypadku o ciężkiej niewydolności oddechowej.