Czy wiesz jak różni się chirurgia stomatologiczna od szczękowej ?

Które zabiegi chirurgiczne można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym, a jakie wymagają sali operacyjnej oraz obecności lekarza anestezjologa? Czy do chirurga stomatologa potrzebne będzie skierowanie?

dentysta ursynów lecznica LUS

Autor: Centrum Stomatologiczne Demed
Źródło: http://ursynow.centrumdemed.pl/
Choć chirurgia szczękowa i dentystyczna mają pewien zakres działania wspólny, to jednak są to 2 oddzielne dziedziny zabiegowe. Chirurgia dentystyczna zajmuje się oceną oraz operacyjnym leczeniem patologii wyłącznie w obszarze jamy ustnej, chirurgia szczękowa natomiast trudni się leczeniem operacyjnym chorób jamy ustnej, twarzy jak też układu kostnego w zakresie twarzowej części czaszki. Chirurgia szczękowa obejmuje znacznie większą ilość rodzai zabiegów.

Dobry stomatolog w Katowicach

Większa część chorych kojarzy chirurgię dentystyczną z trudnymi ekstrakcjami lub też dłutowaniem zębów. Jednakże w ramach chirurgii dentystycznej wykonywane są też inne drobne zabiegi. Może to być np. nacięcie ropnia, wycięcie niedużej zmiany błony śluzowej, usunięcie torbieli zastoinowej, nieduże zabiegi na gruczołach ślinowych, wszczepienie implantów (kliknij). Zabiegi te, definiowane nazwą mało inwazyjnych, są realizowane w miejscowym znieczuleniu, w ambulatoryjnie bądź w gabinecie stomatologicznym.

Z kolei szczękowa chirurgia trudni się o wiele poważniejszymi przypadkami. Jej zakres jest dzisiaj bardzo szeroki. Wyodrębniamy w nim kilka działów, na przykład traumatologię twarzowo-szczękowo-czaszkową, która obejmuje pourazowe uszkodzenia tkanek miękkich i złamania bądź zwichnięcia kości.

Katowice- stomatologia na wysokim poziomie

Obszarem chirurgii szczękowej jest też chirurgia onkologiczna, jaka - co warto podkreślić - zajmuje się nie tylko likwidowaniem guzów złośliwych oraz niezłośliwych, lecz zawiera dodatkowo zabiegi rekonstrukcyjne w obszarze twarzoczaszki. Nierzadko bowiem w wyniku zabiegów ratujących choremu życie dochodzi do znacznej deformacji twarzy i do upośledzenia ważkich funkcji życiowych, na przykład mówienia czy odkrztuszania.

Białe zęby, ale czy zdrowe?

Autor: birdco.pl
Źródło: birdco.pl

Do chirurga stomatologa potrzebne jest skierowanie. Skierowanie może wystawić każdy medyk - nie tylko stomatolog, lecz również lekarz pierwszego kontaktu. Bez odpowiedniego skierowania mogą być przyjęci jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych i pacjenci po urazach. Jak wyszukać nadmienionego specjalistę medyka w swoim mieście? Nic prostszego, starczy wpisać w Google wyrażenie: chirurg J. Janicki - (operacje endoskopowe kręgosłupa) stomatolog Katowice, ewentualnie stomatologia Katowice.