Czy powinniśmy zbierać deszczówkę? Jak najlepiej to robić, żeby było jej jak najwięcej?

Deszczówka spływająca z dachu może być bardzo łatwo wykorzystana, możemy ją w prosty sposób gromadzić i stosować w ogrodzie, przykładowo do podlewania roślin albo przy czynnościach porządkowych na posesji. Takie rozwiązanie jest niezbyt kosztowne w realizacji, zapewni nam za to spore korzyści dla portfela i wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne.

deszcz
Autor: happymillerman
Źródło: http://www.flickr.com
Gromadzenie deszczówki jest bardzo proste.

Prezentowany tekst jest niesamowicie wciągający? Jeśli również takie jest Twoje zdanie, to kliknij na pełny tekst, który posiada nie mniej ważne informacje.

Przede wszystkim nie musimy wykonywać kosztownych instalacji, faktycznie więc wszystko czego chcemy to ustawienie blisko rury deszczowej pojemnik na deszczówkę i rynienkę, do tego dodatkowy element, jaki będzie kierował wodę opadową do zbiornika. Tak zebrana woda może bez komplikacji zastąpi wodę z wodociągów, jaką najbardziej często podlewamy przydomowy ogród. Gromadzenie wiec takiej wody opadowej zagwarantuje oszczędność na opłatach za wodę z sieci.

Dobrze także wiedzieć, iż deszczówkę cechuje lekko kwaśny odczyn, więc posłuży nawadnianym roślinom ogrodowym. Zbieranie i używanie deszczówki zwolni nas również z opłat, jakie wdrożyły lub mają wprowadzić niektóre miasta z tytułu odprowadzania wody deszczowej do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Zebraną w taki sposób wodą jesteśmy w stanie nawadniać trawnik, rośliny w ogrodzie, lecz również inne, przykładowo zlokalizowane na tarasie czy balkonie. Może ona także zasilać metodę automatycznego nawadniania ogrodu. Woda deszczowa będzie także przydatna w czasie wykonywania różnorodnych prac porządkowych na posesji, na przykład mycie mebli ogrodowych czy czyszczenie skrzynka gazowa na elewacji nawierzchni.

Wodę deszczową najlepiej

pojemniki na odpady
Autor: Sasha Kargaltsev
Źródło: http://www.flickr.com

gromadzi w naziemnym zbiorniku, jaki jest ustawiony tuż obok rury spustowej, jaką zebrana z dachu woda deszczowa spływa w dół. W sprzedaży znaleźć jesteśmy w stanie wiele zbiorników, jakie nie tylko pomieszczą odpowiedni zapas wody, lecz także będą prawdziwą ozdobą posesji. Mowa tu o modelach dekoracyjnych, które przypominaną np. gliniany dzban lub drewnianą beczkę. Poszczególne zbiorniki na deszczówkę są wyposażone w osadzany od góry zbiornik na rośliny, dzięki temu wyglądają jak duża dekoracyjna donica ogrodowa.

W jakim miejscu najlepiej zakupić takie pojemniki? Najkorzystniej w sklepach z akcesoriami ogrodowymi, lecz również w takich gdzie odnajdziemy np.