Czy powinniśmy zbierać deszczówkę? Jak najlepiej to robić, żeby było jej jak najwięcej?

Deszczówka spływająca z dachu może być bardzo łatwo wykorzystana, możemy ją w prosty sposób gromadzić i stosować w ogrodzie, przykładowo do podlewania roślin albo przy czynnościach porządkowych na posesji. Takie rozwiązanie jest niezbyt kosztowne w realizacji, zapewni nam za to spore korzyści dla portfela i wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne.

deszcz

Autor: happymillerman
Źródło: http://www.flickr.com
Gromadzenie deszczówki jest bardzo proste. Przede wszystkim nie musimy wykonywać kosztownych instalacji, faktycznie więc wszystko czego chcemy to ustawienie blisko rury deszczowej pojemnik na deszczówkę i rynienkę, do tego dodatkowy element, jaki będzie kierował wodę opadową do zbiornika. Tak zebrana woda może bez komplikacji zastąpi wodę z wodociągów, jaką najbardziej często podlewamy przydomowy ogród. Gromadzenie wiec takiej wody opadowej zagwarantuje oszczędność na opłatach za wodę z sieci.

Zainteresował Cię prezentowany wpis? Jeżeli tak, to przeczytaj śmiało, co jest w najnowszym linku (http://www.bsinspekcja.pl/budowa-sieci-kanalizacyjnych/) - on również zapewne okaże się godny zainteresowania!

Dobrze także wiedzieć, iż deszczówkę cechuje lekko kwaśny odczyn, więc posłuży nawadnianym roślinom ogrodowym. Zbieranie i używanie deszczówki zwolni nas również z opłat, jakie wdrożyły lub mają wprowadzić niektóre miasta z tytułu odprowadzania wody deszczowej do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Zebraną w taki sposób wodą jesteśmy w stanie nawadniać trawnik, rośliny w ogrodzie, lecz również inne, przykładowo zlokalizowane na tarasie czy balkonie. Może ona także zasilać metodę automatycznego nawadniania ogrodu. Woda deszczowa będzie także przydatna w czasie wykonywania różnorodnych prac porządkowych na posesji, na przykład mycie mebli ogrodowych czy czyszczenie skrzynka gazowa na elewacji nawierzchni.

Wodę deszczową najlepiej

pojemniki na odpady

Autor: Sasha Kargaltsev
Źródło: http://www.flickr.com

gromadzi w naziemnym zbiorniku, jaki jest ustawiony tuż obok rury spustowej, jaką zebrana z dachu woda deszczowa spływa w dół. W sprzedaży znaleźć jesteśmy w stanie wiele zbiorników, jakie nie tylko pomieszczą odpowiedni zapas wody, lecz także będą prawdziwą ozdobą posesji. Mowa tu o modelach dekoracyjnych, które przypominaną np. gliniany dzban lub drewnianą beczkę. Poszczególne zbiorniki na deszczówkę są wyposażone w osadzany od góry zbiornik na rośliny, dzięki temu wyglądają jak duża dekoracyjna donica ogrodowa.

W jakim miejscu najlepiej zakupić takie pojemniki? Najkorzystniej w sklepach z akcesoriami ogrodowymi, lecz również w takich gdzie odnajdziemy np.