Zamierzasz zbudować swój wymarzony dom? Jeśli tak, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Dom to szczególne miejsce. W nim odpoczywamy oraz wracamy do sił. W dawnej symbolice, dom utożsamiany był z rajem. Dom to schronienie i bezpieczeństwo. Jeżeli planujesz wybudować swój własny dom, przekonaj się, na co musisz zwrócić znaczną uwagę.

Dom - Twe miejsce

Człowiek tworzy domy od zamierzchłych czasów. Kiedyś najbardziej powszechnym tworzywem, z którego powstawał dom było drewno. Obecnie to cegła jest budulcem naszych domów. Jeśli decydujemy się na dom (sprawdź również ścierki), musimy być przygotowani na ciężką pracę. Ale owoc naszych starań wynagrodzi nam cały wysiłek. Przecież każdy chce posiadać swój kawałek ziemi, na którym zbuduje swój wymarzony dom - osuszanie kompleksowe z Opola -, pośród ogrodu, w którym rosną przecudne kwiaty i dojrzewają latem świeże warzywa. Jednak zanim ta fantastyczna wizja stanie się rzeczywista, zaczynamy od...

Krok pierwszy: wybór działki

Wybór działki na której postawimy nasz wymarzony dom, to szalenie istotna kwestia.Pod żadnym pozorem nie kierujmy się niską ceną. Zbadajmy usytuowanie działki, jej odległość od infrastruktury, czy choćby sąsiedztwo z pozostałymi działkami. Dobrze jest kupić działkę, która jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z jakiego powodu? Ponieważ tylko wtedy wiemy, jakie są plany zagospodarowania przestrzeni w naszym otoczeniu.

dom jednorodzinny
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.

Krok drugi: projekt domu:

W tym przypadku mamy spory wybór. To, na jaki projekt się zdecydujemy zależy wyłącznie od naszych potrzeb a także zasobów finansowych. Musimy jednak wiedzieć, iż projekt naszego domu musi spełniać konkretne normy prawne.

Krok trzeci: pozwolenie na budowę

To etap zdecydowanie najbardziej sformalizowany. W tym czasie musimy skoncentrować swe siły na skompletowaniu właściwej dokumentacji, którą przedłożymy w starostwie powiatowym lub w Urzędzie Miasta. Często urzędy wychodzą nam na przeciw i na swoich stronach internetowych umieszczają odpowiednie dane i wzory wniosków.Jeżeli dopełnimy wszelkich koniecznych formalności, to dość szybko otrzymamy odpowiedź i pozwolenie na budowę.

Krok czwarty - wykonawca

Jeżeli chcemy wybrać odpowiedniego wykonawcę, możemy wspomóc się Internetem, wpisując na przykład firma budowlana Kraków. W kilka sekund przekonamy się, jak spoty wybór mamy w tym obszarze. Przed podjęciem finalnej decyzji umówmy się z wykonawcą, zapytajmy o referencje.

Krok piąty: realizacja

Kiedy roboty budowlane pójdą w ruch, pamiętaj o jednej szalenie istotnej kwestii: wyborze dachu, który jest jednym z najważniejszych części konstrukcyjnych domu.
W dzisiejszych czasach niezmiernie popularne są projekty domów z dachem kopertowym. Jaka jest geneza tej nazwy? Nazwa odwzorowuje pochylone części dachu, które są ze sobą w odpowiedni sposób złączone. Dach kopertowy jest wyprofilowany w taki sposób, by ułatwić odpływ śniegu i deszczu. Jeśli chcesz dobrze sprawdzić, jak wygląda dach kopertowy możesz wspomóc się Internetem, wpisując przykładowo: projekty domów z dachem kopertowym.
Drugim tak samo popularnym rodzajem dachu jest dach dwuspadowy, określany także dachem dwupołaciowym, szczytowym bądź siodłowym. To, co wyróżnia ten rodzaj dachu to trójkątne ściany boczne. Jeśli zaciekawił Cię taki dach i chcesz zapoznać się szczegółowo z tym projektem, także możesz skorzystać z Internetu i wpisać projekty domów z dachem dwuspadowym.