W jakich sytuacjach jest w stanie pomóc psycholog dla dzieci? Jak wygląda psychoterapia dziecięca? Które zachowanie dzieci są niepokojące?

Czasem zdarza się, że nie tylko dorośli potrzebują wsparcia psychologa w trudnych momentach. Potrzebują jej także dzieci, które nie radzą sobie z bardzo traumatycznymi przeżyciami, albo zwyczajnie z codziennymi problemami. W jakim momencie zgłosić się do takiego specjalisty?

smutny chłopiec
Autor: Centrum Komunikacji Gordona,
Źródło: Centrum Komunikacji Gordona,
Dość częstym problemem, kiedy przydatny jest psycholog K. Korczowska - (poradnia małżeńska wrocław) dziecięcy, są sytuacje kiedy dziecko nie mówi, albo mówi bardzo mało. Takie problemy zdarza się, że dotyczą bardzo małych pociech około dwóch lat, jakie nie zaczęły gaworzyć. Tak samo jak starszego dziecka, które mówi tylko pojedyncze wyrazy. Czasami pomoc logopedy jest pomocne, natomiast niestety czasem jest tak, iż za takimi problemami kryją się inne przyczyny. Problem wszak może być psychologiczny. Psycholog dziecięcy oceni rozwój dziecka oraz pomoże odnaleźć przyczynę problemów - umów się na prywatne wizyty>.

Czasami przyczyną, dla jakiej idziemy do psychologa jest dziwne zachowanie dziecka. Natarczywe obgryzanie paznokci, to zapewne jedno z częstych niepokojących zachowań. Jednak zdarzają się także takie jak uderzanie głową w podłogę, jąkanie czy chociażby wyrywanie włosów z głowy. Dzieciaki często mają problem z poradzeniem sobie z napięciami. Nie potrafią sobie jeszcze dobrze radzić ze stresującymi sytuacjami. Czasem mimo wielkich chęci, rodzic nie widzi przyczyny tego typu zachowania. Psycholog jest w stanie skutecznie w takiej sytuacji pomóc.

Czasem w momencie głębszych problemów czy traum przyda się dziecięca psychoterapia. Jest ona inna od tej, na którą chodzą dorosłe osoby. Dziecko Tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, iż uczestniczy w terapii. Spotkanie wygląda raczej jak zabawa, z dużą ilością różnych aktywności. Jest i malowanie, i śpiewanie i odgrywanie scenek.

Kiedy ciekawi Cię opisywany temat, to odsyłam do tej strony (https://www.ginekolog-tuchola.pl/kontakt/), gdyż odnajdziesz w tym miejscu mnóstwo interesujących zagadnień na ten temat.

Bardzo duża rolę w takiej psychoterapii mają do spełnienia sami rodzice. Psychoterapia przydaje się, kiedy dziecko doświadcza różnych lęków, ma fobie albo nerwice. Na tego typu zajęciach dzieciaki uczą się jak rozwiązywać swoje problemy oraz nabierają pewności siebie. Warto skorzystać z takiej pomocy, aby wesprzeć naszą pociechę w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

psychologia
Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Jest jeszcze sporo innych sytuacji, kiedy pomoc psychologa albo dziecięcego psychoterapeuty jest czymś bardzo ważnym. Nie można bagatelizować tego, że dziecko zachowuje się inaczej. Czasami, opiekunom trudno jest spojrzeć z boku i dostrzec przyczynę problemów. Wtedy pomóc może właśnie specjalista - dowiedz się więcej.