W jaki sposób rozliczać PIT przez internet?

Koniec lutego to moment, gdy podatnicy otrzymują dokumenty wymagane do wypełnienia PIT-u. Jednym z coraz chętniej wybieranych sposobów na składanie deklaracji podatkowej jest rozliczenie przez internet. Nie musimy posiadać podpisu elektronicznego, więc z takiej ewentualności może skorzystać każdy zainteresowany. W jaki sposób powinniśmy to zrobić?

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Oczywiście powinniśmy wiedzieć, iż mamy dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest interaktywny wniosek, który znajdziemy na stronie Urzędu Skarbowego, drugą natomiast jest odpowiedni program, który należy pobrać i zainstalować na własnym komputerze. Aplikacja zadziała pod każdym systemem i umożliwia bezzwłoczne przesłanie dokumentów, z tej przyczyny nie będziemy musieli chodzić do Urzędu Skarbowego. Nim zaczniemy uzupełniać formularz pit online 2014 (więcej przeczytasz tu), będą nam jeszcze potrzebne dokumenty - m.in. dowód osobisty a także druk PIT. Musimy się również zorientować czy mamy program Adobe Acrobat Reader i – jeżeli decydujemy się na e-deklarację udostępnioną na stronie – wtyczkę Flash Player. Jeżeli nie, zainstalowanie tychże dodatków nie powinno sprawić żadnych trudności, gdyż jest łatwe i szybkie.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

O czym należy pamiętać uzupełniając PIT przez internet? Tak samo jak w przypadku wypełniania tradycyjnych dokumentów, musimy wpisać odpowiednią datę. Pamiętajmy, że rozliczamy ubiegły rok, a więc nie wpisujmy obecnego. Po drugie, należy szczegółowo wpisać wszystkie kwoty, by program mógł obliczyć przysługujący podatek. Nie musimy obawiać się pomyłek, które moglibyśmy zrobić samodzielnie – przeprowadzanie rachunków zostawiamy komputerowi. Ponadto 1 % podatku możemy przekazać konkretnej fundacji.

Ekscytuje Cię ta sprawa? Jeśli szukasz dodatkowych wiadomości, które również będą przydatne, kliknij tu i sprawdź więcej w tej treści.

Jeżeli mamy ulubioną instytucję, po prostu wpisujemy jej numer KRS. Co poza tym? Bez wątpienia nie musimy pamiętać o elektronicznym podpisaniu się. Zwykle bez podpisu formularz nie jest ważny – tu nie powinniśmy się martwić, iż coś wykonamy źle, gdyż zawsze dostajemy potwierdzenie poprawnego wykonania operacji i wiele wniosków można odesłać i bez podpisu.Na koniec wystarczy tylko przesłać formularz, oczywiście drogą elektroniczną (sprawdzona platforma). Potwierdzenie w formie nr referencyjnego potwierdza złożenie PIT-u, zaś urzędowe poświadczenie odbioru otrzymujemy dopiero po jego zweryfikowaniu. Warto jest je wydrukować, gdyż może być przydatne w przyszłości.