W jaki sposób powinno się utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie istnieją przepisy, jak robić to w zgodzie z prawem?

Najczęściej różny zużyty sprzęt, przykładowo agd czy spalone świetlówki wrzucamy do kubła na śmieci, podczas gdy tego typu elektrośmieci należy utylizować we właściwy sposób. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku, a jest to bardzo istotne, nie jedynie z powodu tego, że możemy za coś takiego dostać kare, jednak również dlatego, że tak ochraniamy środowisko.

wywóz odpadów

Autor: Taber Andrew Bain
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie z ustawą o starym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których działanie jest zależne od dopływu prądu elektrycznego, poddawane są konieczności zbierania, odzyskiwania oraz recyklingu. Oznacza to tyle, iż zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, na przykład pralki, zmywarki czy mikrofalówki, po czasie użytkowania nie powinny być tak normalnie wyrzucone do śmietnika.

Ten tekst Ci się spodobał? To odwiedź www (http://zielonaprzestrzen.pl/realizacje/aranzacje-ogrodow/), a odnajdziesz większą ilość zbliżonych tematycznie danych, które również będą fascynujące.

Powinny trafić do punktu zbiórki odpadów elektrycznych, w takim miejscu zostaną poddane procesowi recyklingu albo unieszkodliwienia. Są firmy, które w tym pomagają: ta ustawa jest obowiązująca w naszym kraju już od jakiegoś czasu, to ciągle wiele ludzi nie wie dokładnie, w jaki sposób postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowych, agd i rtv. Podczas gdy odpowiedzialność spoczywa na wytwórcach, importerach, jak również użytkownikach. W zgodzie z przepisami, producent, dystrybutor, jak również importer sprzętu jest zobowiązany umieścić na opakowaniu znak przekreślonego śmietnika na odpady (Utylnia to robi), a oprócz tego dołączyć do opakowania informację o skutkach, które dla środowiska oraz zdrowia ludzi może nieść obecność niebezpiecznych substancji. Jednak, konsument zyskał także możliwość darmowego zostawienia w sklepie zużytego sprzętu w ramach zakupienia nowego urządzenia.

Sklepy również nie mają już obowiązku, by przyjmować elektroodpady w dużych ilościach, zaś klientom najczęściej nie chce się iść do sklepu ze starym sprzętem. Sprzęt elektroniczny posiada substancje, jakie uznawane są za szkodliwe. Jednocześnie, aż 90% takich składników możemy ponownie użyć choćby do produkcji nowych urządzeń gospodarstwa domowego, do mebli albo części do pojazdów. Tym przetwarzaniem zużytych sprzętów trudnią się specjalne zakłady, w których urządzenia poddawane są procesowi odzysku oraz recyklingu. Dobrze jest o tym pamiętać, kiedy następnym razem zechcemy porzucić nasz stary, niepotrzebny zużyty sprzęt elektroniczny. Oddaniem go we właściwe miejsce przyczynimy się do zachowania czystości swojej najbliższej okolicy, a w szerszym kontekście również i środowiska. Może też swoim zachowaniem damy komuś dobry przykład i zmobilizujemy do identycznego działania.