Możność kupowania medykamentów generycznych

Polski sektor farmaceutyczny, biotechnologiczny i technologii medycznych jest ogromny. Znaczną część wyrobów zajmują zamienniki, a blisko połowa to wyroby nowe. Pozostała część to medykamenty sprzedawane bez recepty, w tym suplementy Diety.
Krajowy rynek farmaceutyczny, zdominowany jest przez zamienniki.

basen
Autor: domzdrowia.pl
Źródło: http://www.domzdrowia.pl
Pacjenci są przyzwyczajeni do krajowych produktów, a na ich wziętość wpływa przede wszystkim cena. Większa część kupujących specyfiki to ludzie starsi, jakich często nie stać na kupowanie kosztownych specyfików, a dzięki zamiennikom mają szansę zrealizować receptę.
Pod pojęciem lekarstwa generycznego, kryje się robiony w Polsce farmaceutyk odtwórczy, to znaczy ta sama substancja czynna, jaką zawiera autentyk. Reaguje ona w jednakowy sposób na terapię leczenia pacjenta. Tym bardziej że leki generyczne, również jak nowatorskie, znajdują się na liście lekarstw refundowanych.
Na aktualnej refundacyjnej liście specyfików znajdują się zarówno lekarstwa autentyczne, jak i zamienniki. Bardzo często dopłacenie chorego do specyfiku prawdziwego jest jednak wyższa aniżeli do takiej samej substancji, tej samej porcji, tej samej wielkości opakowania specyfiku generycznego.

Intryguje Cię problematyka omawiana w tym tekście? Przeczytaj oprócz tego też inne zbliżone posty - zwyczajnie wejdź tutaj psycholog poznań.

Tańszy substytut jest lekarstwem, jak każdy inny. Mieści dokładnie taką samą podstawę leczącą, co jego drogi odpowiednik, spełnia te same wymagania jakościowe, a jednak kosztuje mniej. Jego mała cena wynika przede wszystkim z tego, że wytwarzany jest przez wielu producentów, którzy konkurują na rynku.

Ta wskazówka spod linku przypadnie Ci do gustu, gdyż także mówi o nakreślanym w niniejszym artykule dylemacie. Co równie warte odnotowania, robi to w porywający sposób.

Producenci mają możliwość sprzedawać go taniej, bo nie musieli robić drogich testów połączonych z odszukaniem, zarejestrowaniem i promocją farmaceutyku. Zrobiła to jednostka, która lek odnalazła, przebadała i zarejestrowała. Dzięki temu produkowała go jako wyłączna pod ochroną patentową przez około 20 lat. Jak ochrona

patentowa wygasa i pojawiają się inni producenci, jednostka nadal próbuje utrzymać wysoką cenę swojego wyrobu, stąd wypływają różnice w cenach.
Każdy aptekarz posiada obowiązek poinformować nabywającego o istnieniu tańszego zamiennika lekarstwa, który widnieje na recepcie. Dla wielu ludzi kupowanie zamiennika jest jedyną możliwością na kontynuowanie terapii.