Kiedy i jak zacząć się uczyć, żeby z powodzeniem podejść do egzaminów maturalnych.

Takie pytanie zapewne sobie zadaje duża część kończących liceum. Odpowiedź standardowa jest bardzo prosta. Wystarczy systematycznie się uczyć od początku szkoły, najlepiej od samej szkoły podstawowej, aby nie mieć większego problemu na maturze. W teorii jest to bardzo prawdziwe twierdzenie, lecz mało który uczeń gimnazjum, a jeszcze bardziej szkoły podstawowej będzie się przejmował tym, że za parę lat przyjdzie mu przystąpić mu do takiego egzaminu.

kurs maturalny
Autor: Alba Estévez G.
Źródło: http://www.flickr.com
Wprawdzie w obecnym szkolnictwie uczniowie są niejako nastawieni na takie wyzwania, bo na zakończenie każdego etapu nauczania muszą przystąpić do egzaminów podsumowujących, lecz te pierwsze zmagania są raczej podsumowaniem dla szkoły i dla nich, niż faktycznym sprawdzeniem posiadanej wiedzy i umiejętności. Z tego też powodu duża część uczniów na wczesnych etapach szkoły nie robi sobie nic z tego, że fragmenty wiadomości uciekają im przez brak systematyczności, nieuwagę albo zwykłe lenistwo.

Potem, z roku na rok coraz ciężej będzie z nadrobieniem zaległości. Rezultat jest taki, że jakaś część uczniów odpuszcza sobie naukę stwierdzając, że pewne obszary wiedzy (jak język angielski - skuteczne kursy maturalne z języka angielskiego) będą dla nich za bardzo niezrozumiałe i tym sposobem niedostępne. Inni w porę orientują się, że pora zabrać się do pracy i systematycznie próbują nadrobić braki, uzupełniając powstałe wcześniej luki.

szkoła
Autor: HWUPetroleum
Źródło: http://www.flickr.com
A całkiem spora grupa zaczyna bieżącą naukę, pozostawiając jednak puste pola na obszarach, jakie mniej ich będą interesować lub są zbyt trudne do samodzielnego nadrobienia. A przecież zarówno sama nauka, jak i życie wymaga od człowieka przede wszystkim kompleksowego rozumienia rzeczywistości. Dopiero mając pewną, choćby podstawową wiedzę z wielu dziedzin, można prawidłowo rozumieć otaczający świat. A i matura obejmuje już na tyle szerokie partie materiału, że mając jakieś luki łatwiej pogubić się w innych popularniejszych dziedzinach. Skutecznym rozwiązaniem pozwalającym nadrobić braki są różnego typu kursy matura - przejdź dalej po linku do Collegium Novum. Decydując się na tego typu kursy matura jest tylko kolejnym etapem na drodze rozwoju i bycia dojrzałym, dorosłym człowiekiem.