Jakie są sposoby, żeby po kontuzji lub operacji jak najszybciej wrócić do zdrowia? Czy istnieją w ogóle takie metody?

Każdy od czasu do czasu miewa w życiu różnego typu kontuzje, jeżeli nie są poważne to szybko o nich zapominamy oraz przechodzimy do naszych codziennych obowiązków. Jednak jak są większe problemy ze zdrowiem i nie da się tak normalnie po jakimś czasie powrócić do pełnej sprawności.

W takim wypadku potrzebne będą odpowiednie metody. Jedną z nich jest z pewnością leczenie czynnikami wzrostu.
kontuzja w sporcie
Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Czynnikami wzrostu są białka osocza, jakie doskonale stymulują procesy naprawcze oraz regeneracyjne tkanek po uszkodzeniach.dentysta (klikaj)Do terapii wykorzystuje się autologiczny, to znaczy wzięty z własnej krwi chorego bogatopłytkowy preparat osocza, jaki jest otrzymywany przez odwirowanie pełnej krwi. Preparat taki jest robiony w warunkach ambulatoryjnych, jednak muszą być spełnione określone wymogi odnoszące się do sterylności, jak i jakości wirówki, aby nie doszło do uszkodzenia płytek krwi. Jest to dość popularna metoda, oprócz innego typu poznanych sposobów na uszkodzenia, jak endoproteza kolana. Czynniki wzrostu uwalnia się z płytek przez degranulację ziarnistości, po około dziesięciu minutach od momentu procesu zastygania krwi. Wraz z przejściem przez błonę komórki macierzystej czynniki wzrostu niesamowicie szybko zawiązują się ze swoistymi receptorami aktywizując ciąg sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, natomiast w konsekwencji ekspresję konkretnych genów. Ważny jest również fakt, iż czynniki wzrostu nie wnikają do komórek, co sprawia, iż nie ma prawdopodobieństwa wystąpienia mutagenezy.

leczenie kontuzji
Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

To jedynie przyspieszenie standardowego procesu gojenia. To całkiem młoda metoda leczenia. Używa się jej zarówno u ludzi z urazami mięśni oraz ścięgien, jak i u takich z przewlekłymi chorobami układu kostno-szkieletowego.

Nie możesz się doczekać następnych intrygujących wątków na ów temat? Przekazujemy Ci świetną informację - kliknij test nifty w poniższy link i rozkoszuj się tekstem.

Możemy również to stosować po przejściu różnego rodzaju zabiegów, na przykład operacja więzadła krzyżowego. Używając jednorazowych, sterylnych zestawów trzeba wziąć od pacjenta próbkę krwi, następnie jest ona odwirowywana, otrzymamy z niej około 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Taki zabieg kontroluje się ultrasonograficznie. Czynniki wzrostu należy podawać do tych obszarów, kiedy na obrazie USG widoczne są zmiany chorobowe mięśni lub ścięgien. Taka leczenie posiada naprawdę szerokie zastosowanie zarówno jeśli chodzi o medycynę sportową, jak również u ludzi w podeszłym wieku.