Czy jesień jest faktycznie tak smutna? Czy podczas jesieni króluje tylko smutek i nuda?

Jesień to pora roku, która dużej liczbie osób kojarzy się negatywnie. Najwięksi pesymiści twierdzą, że wiąże się ona z odchodzeniem. Tymczasem jest to aura pogodowa jak każda inna, która nadchodzi cyklicznie oraz ma negatywy i pozytywy.

Jesień kojarzy nam się z chłodem i smutnym stanem, jak depresja jesienna. W rzeczywistości natomiast pogoda w tym okresie nie zawsze jest zła. Były już takie miesiące z małą ilością opadów oraz spora ilością słońca. Wiele osób nie lubi jesieni, bo uważa, że trzeba wtedy siedzieć w domu i się nudzić. W rzeczywistości jednak tak nie musi być. Na dwór w każdym czasie można wyjść, musimy tylko się dobrze ubrać. Takie przechadzki lub wycieczki rowerowe okazują się bardzo przyjemne.

depresja
Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com

Jesień kojarzy się też z infekcjami, ale temu także można zapobiegać hartując nasz organizm i poprawiając dietę. Długie jesienne wieczory w mieszkaniu można spędzać bardzo przyjemnie . To właśnie teraz jest czas na długo odkładaną lekturę, można posłuchać muzyki, pooglądać film, zagrać w gry planszowe czy zająć się rękodziełem. W taki długi jesienny wieczór możemy zaprosić do siebie znajomych a przy tym miło spędzić czas przy kubku gorącej czekolady czy winie. Gdy wolnego czasu mamy sporo można też poeksperymentować w kuchni. Takie wieczory przyjemnie spędza się także w samotności. Można wtedy trochę zwolnić i pomyśleć nad swoim życiem, postanowić o czymś na przyszłość.

Natomiast, chociaż jesień da się miło zaplanować oraz nie jest to taka zła pora roku, jak niektórzy twierdzą, to jednakże czasem nie jesteśmy w stanie wtedy normalnie żyć. Faktycznie jesteśmy wtedy smutni, mamy zły nastrój i w ogóle wszystko nie jest tak, jak być powinno. Wtedy są różne sposoby, w jaki sposób polepszyć nastrój. Dobrze sprawia się terapia światłem, czyli uleczanie światłem. Działa ono stymulująco oraz odbudowując na komórki, wzmacnia układ odpornościowy oraz przeciwdziała stanom zapalnym.

depresja
Autor: 55Laney69
Źródło: http://www.flickr.com

Przyspiesza gojenie ran, odleżyn, łagodzi objawy trądziku zwyczajnego, uspokaja oraz niekiedy koi ból. Do terapii przy tzw. depresji sezonowych wykorzystuje się lampy fluoroscencyjne, które emitują światło zbliżone do naturalnego . Podczas 2-3-godzinnej sesji w promieniach tego typu lampy można robić wszystko, co nie wymaga od nas większego ruchu oraz konieczności przemieszczania się na duże odległości.