Alkoholizm dotyka wielu osób, ale nigdy nie jest za późno, by poszukać pomocy

Przeważnie zaczyna się dość niepozornie: kieliszek na rozluźnienie lub impreza w towarzystwie znajomych. Jednak bardzo często nad spożywanym alkoholem traci się kontrolę, zaczyna się pić coraz więcej, aż pewnego dnia stwierdza się, że nie da się dłużej żyć bez jego porcji. Zachowania ludzi w takim momencie bywają naprawdę różne, część nie dopuszcza do siebie świadomości zaistnienia problemu i próbuje ukryć swe kłopoty przed najbliższymi, inni decydują się poszukać fachowej pomocy oraz zacząć życie bez napitków z procentami.

barek na alkohol

Autor: Carlos ZGZ
Źródło: http://www.flickr.com
Czy mam problem z alkoholem?

Dosyć rzadko bywa tak, że to osoba pijąca stwierdza sama, że posiada problem z alkoholem (zobacz tą ofertę) i jest już nałogowym alkoholikiem. Zazwyczaj pierwsze sygnały wychodzą od osób bliskich: małżonków, dzieci, znajomych czy kolegów z pracy. Problemy z nietrzeźwością znacząco wpływają na życie człowieka, zakłócając je na każdej płaszczyźnie. W domu rozpoczynają się kłótnie i pretensje, co może w końcu prowadzić do rozbicia rodziny, tymczasem w pracy coraz częściej nie umie się dobrze wykonywać swoich zadań, zaczynają się problemy z koncentrację, nerwami, kiepskim wyglądem. Potrafi to doprowadzić do utraty zatrudnienia i jeszcze poważniejszych kłopotów.

Jest problem – należy zadziałać

Nigdy nie jest zbyt wcześnie, by zgłosić się po pomoc do specjalisty. Problem z alkoholem zatacza coraz większe kręgi(polecamy koksartroza) i nierzadko tyczy osób młodych , co dopiero rozpoczynają swoje życie. Należycie wczesna pomoc może uratować te osoby przed zmarnowaniem sobie życia. Nie brak ośrodków i stowarzyszeń (polub nas), do których można udać się po pomoc. Także gabinety psychologiczne proponują pomoc w walce z nałogiem. Im wcześniej człowiek odważy się i powie, że ma problem z nadmiernym spożyciem alkoholu, tym prościej mu będzie wyjść na przysłowiową prostą.

kieliszki z winem

Autor: Rosendahl
Źródło: Rosendahl
Pomoc dla współuzależnionych

Alkoholizm to choroba, na którą cierpi cała rodzina i wszyscy bliscy uzależnionego pacjenta. Dlatego w wielu przypadkach objawia się potrzeba poszukania wsparcia dla współmałżonków oraz dzieci osoby pijącej (odwiedź nas). Podobną pomoc można uzyskać przez wzięcie udziału w zajęciach terapeutycznych, a także warsztatach i mityngach urządzanych przez stowarzyszenia AA. Takich zajęć można poszukiwać anonimowo z pomocą sieci.